Закон про аліменти: основні санкції, перші рішення про притягнення до адміністративної відповідальності.
6 лютого набув чинності закон, що змусив захвилюватися злісних неплатників аліментів, адже передбачає застосування до боржників не дуже приємних санкцій .
Відповідно до новоприйнятого закону, розпочинає діяти спрощена процедура заборони виїзду за кордон для тих батьків, які понад 6 місяців сукупно не сплачують аліменти своїй дитині. Рішення про таку заборону має приймати Державна виконавча служба. Передбачені обмеження у праві користування транспортними засобами, у праві на полювання та використання зброї. Ця санкція не буде застосовуватися, якщо неплатник заробляє на життя за допомогою транспортного засобу, утримує інваліда, проходить строкову військову службу або мобілізований, а також якщо проходить службу в районі проведення АТО.
Також пропонується новий вид адміністративного стягнення у вигляді соціальних робіт, які полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, у вільний від роботи чи навчання час платних суспільно корисних робіт, вид яких визначатимуть органи місцевого самоврядування. За шість місяців несплати аліментів боржнику можуть призначити такі роботи на строк від 120 до 240 годин. Така норма буде застосовуватись до тих боржників, які не мають грошей, щоб сплатити аліменти. У разі ухилення від робіт боржника можуть заарештувати на строк до 15 діб. Також у законі є норма, за якою той з батьків, хто ухиляється від сплати аліментів, втрачає право на згоду іншого з батьків на виїзд дитини за кордон на навчання, лікування чи відпочинок.
Те, що в Україні дійсно існує велика проблема з невиплатою аліментів, підтверджують офіційні цифри. За інформацією Міністерство соціальної політики, минулого року в Україні було відкрито понад 500 тисяч виконавчих проваджень щодо несплати аліментів. Сума коштів, яку не отримали діти, становить 2,4 мільярда гривень.
В Україні вже прийняті перші рішення про притягнення до адміністративної відповідальності за несплату аліментів на утримання дітей та призначено покарання у вигляді виконання суспільно корисних робіт. Відповідні рішення стосовно двох боржників, які не сплачують аліменти тривалий час, були прийняті Бершадським районним судом Вінницької області за результатами розгляду протоколів, складених державним виконавцем Бершадського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.
Таким чином виконання суспільно корисних робіт буде ефективним заходом примусу для неплатників аліментів ,оскільки зароблені ними кошти будуть спрямовані на погашення наявної заборгованості по аліментах.