Набув чинності закон про статус зниклих безвісти
В Україні 2 серпня набув чинності закон «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти». Закон визначає правовий статус осіб, зниклих безвісти, та забезпечує правове регулювання відносин, пов’язаних із встановленням та обліком, розшуком і соціальним захистом таких осіб та їхніх родичів.
Особа набуває статусу такої, що зникла безвісти, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи безвісти та її розшук або за рішенням суду. Особа вважається зниклою безвісти до моменту припинення її розшуку у порядку, передбаченому цим Законом.
Закон передбачає створення Комісії з питань осіб, які зникли безвісти за особливих обставин. Це має бути постійно діючий консультативно-дорадчий орган Кабінету Міністрів .Його утворюють задля забезпечення координації діяльності державних органів, уповноважених на облік та/або розшук осіб, які зникли безвісти. До складу Комісії входять представники, визначені Нацполіцією, СБУ, Генпрокуратурою, Міноборони, комітетом ВР з прав людини, уповноваженим ВР з прав людини, ДержНС, Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, Міжнародним Комітетом Червоного Хреста. Кількість та персональний склад Комісії визначить Кабмін.
Також закон передбачає створення Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти - електронна база даних, що міститиме відомості про осіб, зниклих безвісти, інформацію про невпізнані останки, а також про наявність чи відсутність рішення суду про визнання розшукуваних осіб безвісно відсутніми або оголошення померлими. Документом визначено структуру Реєстру, порядок внесення відомостей та надання інформації з нього тощо.
Реєстр буде складатися з відомостей про:
-
розшук осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;
-
інформацію, що дає змогу ідентифікувати особу, зниклу безвісти за особливих обставин, до якої належать ім’я особи, місце та дата її народження, сімейний стан, місце її проживання, територія, на якій відбулося зникнення, обставини та час зникнення, прикмети особи, яка зникла безвісти за особливих обставин;
- наявність або відсутність судового рішення про визнання розшукуваних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, безвісно відсутніми або оголошення їх померлими у порядку, передбаченому Цивільним процесуальному кодексі України,
-інформацію про невпізнані останки осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та пов’язані з ними речі;
-іншу інформацію, що може сприяти розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин.