ВЕРХОВНИЙ СУД ВЖЕ В СЕРПНІ ЗМОЖЕ ЗВЕРТАТИСЯ ДО ЄСПЛ ДЛЯ КОНСУЛЬТАЦІЙ У СПРАВАХ ПРО ЗАХИСТ ПРАВ ЛЮДИНИ
З 1 серпня Верховний Суд зможе звертатися до ЄСПЛ для консультацій у справах про захист прав людини.
Протоколом № 16 до Конвенції, який Україна ратифікувала у жовтні 2017 році, визначено, що він набирає чинності в перший день місяця, що настає після закінчення тримісячного строку від дати, коли десять Високих Договірних Сторін Конвенції висловили свою згоду на обов’язковість для них цього Протоколу згідно з положеннями статті 7
Франція стала 10 країною, що ратифікувала протокол № 16 до Європейської конвенції з прав людини. Про це інформує прес-служба ЄСПЛ. Таким чином протокол вступить у дію з 1 серпня 2018 року і дозволить вищим судам країн-членів звертатися до ЄСПЛ з запитами про консультативні рішення щодо тлумачення чи застосування прав та свобод людини, що гарантуються Євроконвенцією. Запити мають стосуватися справ, що планують розглядати національні суди. Рішення ЄСПЛ будуть обгрунтованими і не матимуть обов'язкової сили, йдеться у повідомленні.
Президент ЄСПЛ Гвідо Раймонді зазначив, що набрання чинності протоколу зміцнить діалог між ЄСПЛ та національними вищими судами . Згідно з Протоколом, національні суди країн, що ратифікували протокол, можуть звертатися до ЄСПЛ з клопотанням про надання їм консультативних висновків стосовно питань, пов’язаних із тлумаченням та застосуванням прав і свобод, встановлених цією Конвенцією та її протоколами. Суди можуть звертатися до ЄСПЛ з проханням про надання їм консультативних висновків виключно щодо справ, які перебувають у їхньому провадженні.
При цьому у разі звернення національних судів до суду, вони повинні надати відповідну правову та фактологічну інформацію щодо справи, яка перебуває на розгляді. Рішення ЄСПЛ будуть обгрунтованими і не матимуть обов'язкової сили.
В Україні найвищим судом, який зможе звертатися до Європейського суду з прав людини за консультативними висновками, є Верховний Суд..