Переваги та недоліки модельного Статуту
З прийняттям Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження принципу державної реєстрації юридичних осіб на підставі модельного статуту" від 21.04.2011 № 3262-VI було запроваджено можливість створювати підприємство на основі модельного статуту. На сьогодні Постановою Кабінету міністрів України від 16 листопада 2011 р. N 1182 затверджено модельний статут товариства з обмеженою відповідальністю. Останнє обумовлено тим, що товариство з обмеженою відповідальністю є найпоширенішою формою ведення бізнесу в Україні.
Переваги використання модельного статуту товариством, на чому сходились більшість прихильників застосування даної концепції, полягають в наступному:
- при створенні юридичної особи немає необхідності витрачати кошти та час на розробку статуту;
- при створенні юридичної особи чи її переході на модельний статут відпадає необхідність нотаріального посвідчення установчих документів, що звільняє учасників від додаткових витрат на послуги нотаріуса;
- відсутня необхідність засвідчувати нотаріальну копію статуту для відкриття банківського рахунку, подавати копію статуту для участі, наприклад, в тендерних конкурсах чи для інших цілей;
- у випадку втрати статуту товариством, його не потрібно відновлювати;
- такий статут не можливо підробити іншими особами.
Відзначимо, що внаслідок викладення Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців» в новій редакції (відповідно до Закону України № 835-VIII від 26.11.2015р.) деякі з переваг стали не актуальними, насамперед, через те, що реєстратор сканує статут і зберігає його копію в електронному кабінеті заявника. Тому підробити його не можливо, не потрібно засвідчувати копію чи неможливо втратити.
Разом з тим, модельний статут має й ряд недоліків, що пов’язані з наступним:
- учасники товариства не можуть на власний розсуд змінити окремі положення, встановлені модельним статутом (наприклад, щодо порядку скликання загальних зборів, розширення повноважень виконавчого органу тощо);
- необхідність дотримуватись всіх норм статуту, зокрема п. 33, в якому зазначено, що до компетенції загальних зборів товариства належить прийняття рішення про вчинення значного правочину, якщо ринкова вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 25 відсотків вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності Товариства;
- у випадку внесення змін до модельного статуту Кабінетом міністрів України товариство повинно дотримуватись їх без застережень. Проте в будь-який момент учасники можуть прийняти рішення здійснювати господарську діяльність на підставі установчих документів, затверджених самими учасниками.
З прийняттям нової редакції Закон змінився частково порядок переходу на діяльність на підставі модельного статуту. Обов’язок подавати щороку реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу (Форму 6) скасовано, тому юридична особа не подає державному реєстратору відповідне рішення, реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу з відповідною відміткою та примірник оригіналу статуту для проставляння штампу про те, що юридична особа з відповідної дати провадить діяльність на підставі модельного статуту.
Зараздля державної реєстрації переходу юридичної особи на діяльність на підставі модельного статуту в будь-який час товариство може подати такі документи:
- Заява про державну реєстрацію переходу з власного установчого документа на діяльність на підставі модельного статуту.
- Примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про перехід на діяльність на підставі модельного статуту.
Враховуючи те, що на паперовому примірнику статуту взагалі не ставиться штамп (печатка) державного реєстратора і сканкопія статуту зберігається в електронному кабінеті юридичної особи, заявник не повинен подавати чинну редакцію статуту для відмітки про перехід на модельний статут.
Слід зазначити, що перевага роботи на підставі модельного статуту раніше заключалась в тому,що плата справлялась за внесення змін до установчих документів юридичної особиу розмірі 0,05 мінімальної заробітної плати(близько 70 грн.), тобто не було необхідності оплачувати внесення змін, якщо юридична особа працювала на підставі модельного статуту (крім необхідності оплати за оприлюднення повідомлень про зміну місцезнаходження, зміну найменування юридичної особи, прийняття засновниками (учасниками), судом або уповноваженим органом рішенняпрозменшення статутного (складеного) капіталу юридичної особи – 70 грн.).На сьогодніза державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, крім внесення змін до інформації про здійснення зв’язку з юридичною особою справляється адміністративний збір у розмірі 410 грн. незалежно від того, чи такі зміни стосуються затвердження нової редакції уставу чи ні. Тобто, будь-які зміни (окрім зміни телефону, електронної пошти) відомостей у Державному реєстрі оплачуються заявником незалежно від того, чи він працює на підставі модельного статуту чи ні.Вважаємо, що перевагою модельного статуту залишається те, щодержавні реєстратори перевіряють статут на відповідність вимогам законодавства і учасникам товариства потрібно враховувати всі вимоги та останні змінизаконодавства до змісту установчих документів.Так, відповідно до п. 8 частини 1 статті 15 Закону у новій редакції установчий документ юридичної особи, положення, регламент, список суддів постійно діючого третейського суду, статут (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, повинен містити відомості, передбачені законодавством, та відповідати законодавству.
Звідси слідує можливість реєстратора зупинити розгляд документів, поданих для державної реєстрації, на підставі п. 2 частини 1 ст. 26 Закону з підстави «невідповідності документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону».
Раніше ж відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несли засновники (учасники)юридичної особи і була відсутня підстава для зупинення розгляду документів.Тому перехід на застосування модельного статуту в сучасних умовах має як свої позитивні, так і негативні сторони.
Автор:
Ткач О.А