Для чого потрібно відкривати ТОВ
Багато українських підприємців ведуть свій бізнес, як фізособа-підприємець. З багатьох причин цей вид діяльності набагато простіше, ніж реєстрація юрособи. Є можливість на свій розсуд керувати прибутком, за першої потреби закритися, а пізніше відновити бізнес і навіть офіційно влаштувати у себе найманих співробітників (хоча більшість українських фізосіб-підприємців як і раніше воліє укладати договір із співробітником, як із ще однією фізособою-підприємцем, і не брати нікого в штат).
Але як зробити, якщо бізнес розвивається, є необхідність оформити йому офіційну назву (а не ФОП Петренко) або продати частину бізнесу новому партнеру для збільшення оборотних коштів. І цей партнер – не член сім'ї чи сусід, з яким можна про все домовитися, а чужа людина. У такому разі необхідно зареєструвати ТОВ.
Для оформлення свого бізнесу в Україні існує досить велика різноманітність юридичних осіб. Але як вибрати те, що відповідатиме потребам невеликого підприємства, чи це мережа магазинів біля будинку чи цех з пошиття одягу?
Невеликим підприємствам найбільше підходять дві форми юрособи - це приватне підприємство (ПП) та товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Як вибрати, на основі якого з них вести свою діяльність найзручніше? Адже кожна форма юридичної особи має свої особливості.
Перша з них це ПП - юрособа, яка заснована однією або декількома фізичними чи юридичними особами.
Процедура створення наступна: засновник (засновники) затверджує статут, частково формує статутний капітал, після чого звертається до нотаріуса чи державного реєстратора для проведення реєстрації юрособи.
Мінімальний розмір статутного капіталу не врегульований (тобто - від 1 грн., на практиці зазвичай 1 000-2 000 грн.). Кількість учасників: від 1 та більше.
На даний момент цей вид юрособи використовується підприємцями все рідше через те, що створити ТОВ з одним учасником, яке набагато краще регламентоване законодавством, можна практично з тими самими витратами. Витрати на створення НП і ТОВ зараз теж практично одні й ті самі.
Друге, це товариство з обмеженою відповідальністю - юридична особа, яка має капітал, розділений між учасниками, причому учасники несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства лише у розмірі свого внеску до статутного капіталу.
Процедура створення дуже нагадує ПП: засновники проводять установчі збори, на яких затверджують статут, частково сплачують внески, після чого звертаються до нотаріуса чи державного реєстратора для проведення реєстрації юрособи.
Мінімальний розмір статутного капіталу не врегульований (тобто - від 1 грн, на практиці зазвичай 1 000-2 000 грн).
Кількість учасників: від 1 до 100 включно. Якщо кількість учасників стає більшою, необхідно протягом року або виключити когось із їх числа, або перетворитися на акціонерне товариство.
Мати статус єдиного учасника можна одночасно не більше, ніж в одному ТОВ. Тобто не можна оформити виключно на себе кілька юросіб такого типу. Доведеться брати із собою співзасновників. При відкритті приватного підприємства таких обмежень немає.
ТОВ - це найбільш широко використовувана організаційно-правова форма через свою гнучкість, можливості за рахунок розподілу часток у статутному капіталі чітко встановити ступінь впливу кожного з учасників та можливості вести більшість видів діяльності. Таким чином ТОВ добре підходить для старту свого бізнесу спільно з партнером. Частки у статутному фонді можуть бути оформлені пропорційно до того, який вклад вніс у бізнес кожен із учасників.
ТОВ є практично ідеальним у ситуації, коли є кілька партнерів, які бажають мати контроль над діяльністю юридичної особи.