Скасування адвокатської монополії
Верховна Рада більшістю голосів включила до порядку денного президентський законопроект "Про внесення змін до Конституції України (щодо скасування адвокатської монополії)" та направила його до Конституційного суду.
"За" проголосували 337 нардепів, 1 висловився проти, утрималися 28 осіб і не голосували 43 народних обранці. Мінімально кількість голосів для ухвалення мала становити 226.
Тепер цей документ мають направити до Конституційного суду. Якщо судді дадуть позитивний висновок, його можуть схвалити в першому читанні, але не менш ніж 300 голосами. Це голосування має пройти вже на наступній сесії Верховної Ради – у лютому 2020 року.
Як мовиться у пояснювальній записці до проекту закону, він має на меті внесення змін до Конституції щодо скасування адвокатської монополії, зокрема має бути виключено уточнення про те, що лише адвокат здійснює представництво іншої особи у суді, а також її захист від кримінального обвинувачення.
Таким чином, після ухвалення цього проекту закону у суді громадян України захищатиме не лише адвокат. Право на захист також отримають правники, що не є адвокатами. Автори документу передбачають, що ухвалення закону сприятиме оптимізації механізму отримання професійної правничої допомоги.
Звичайний юрист менше обмежений і відповідальний перед клієнтом, ніж адвокат, тому в кримінальних справах виставлений ще один бар'єр – присутність адвоката. Адже для того, щоб отримати таке посвідчення, потрібно здавати додатково екзамен.
Залишається норма в законопроекті, яка закріплює за адвокатами необхідність представництва інтересів людини у кримінальному провадженні. Тобто, у таких важливих справах, як кримінальне обвинувачення, держава максимально піклується щодо якості послуг, унеможливлюючи помилки правників чи юристів.