Як отримати грант на розвиток бізнесу
Вже довгий час найпростішим і найдоступнішим способом отримання фінансування бізнесу залишаються гранти.Головною перевагою грантів є те, що на відміну від кредиту, грант не передбачає повернення коштів (за умови виконання одержувачем усіх вимог), виплачувати відсотки тощо. Та й кількість грантових програм зростає з кожним днем.
Наймасштабнішою грантовою програмою, на сьогоднішній день, є державна програма «єРобота». Вона передбачає чотири доктори фінансування. Це гранти на відкриття власної справи, гранти на сади, теплиці, гранти на запуск переробних підприємств. Зручно те, що заявку на будь-який із них можна подати прямо через сервіс держпослуг «ДіЯ» і там отримати рішення про виділення коштів. Тобто все відбувається онлайн.
Розмір гранту на запуск бізнесу може сягати 250 000 грн. При оформленні заявки на нього необхідно докладно розповісти про свій проект та додати бізнес-план. Він має бути докладний і реалістичний, з прогнозом фінансових потоків та окупності – так можливість отримати «добро» вище.
До грантів допускаються лише підприємці – громадяни України або компанії, які мають бенефіціари – резиденти нашої країни При подачі заявки на грант необхідно вже мати зареєстроване СПД або юрособу, тобто тов відкрити бажано заздалегідь. Також необхідно надати розгорнутий бізнес-план проекту.
Як оцінюють кандидатів?
Претенденти на фінансування в рамках «єРобота» проходять двоетапний відбір, він чимось нагадує оцінку позичальників, які хочуть взяти кредит. Логічно, що під час цього відбору багато заявок відсіваються. Чому це відбувається?
На першому етапі всі проекти піддаються перевірці на відповідність базовим критеріям. Починаючи з того, як заповнено заявку на грант, наскільки коректні дані там вказані, і закінчуючи «портретом» бізнесу. Враховується кредитна історія, наявність непогашених боргів, у тому числі заборгованості перед держбюджетом із податків та зборів, судові та кримінальні справи. Одним словом, все те, що може розповісти про репутацію грантоодержувача.
Такою перевіркою займаються представники Мінекономіки, а також фахівці Ощадбанку. Останній зараховує на рахунки одержувачів грантів кошти, які безпосередньо отримують з Держказначейства. Для оцінки репутації вирішальна сторона активно користується базами системи YouControl, де зібрана інформація про підприємців та компаній, їх борги, взаємини з контрагентами, про наявність проблем з держорганами, аж до даних із «чорного списку» Антимонопольного комітету.
Якщо верифікація на першому етапі успішна, заявкою вже впритул займається Ощадбанк. Фахівці банку оцінюють сам проект та його фінансові показники, аналізують бізнес-план, проектну документацію, прораховують життєздатність бізнесу з урахуванням економічних реалій та ситуації у тій сфері, в якій працює компанія чи підприємець.
Іншими словами, якщо бізнес стабільний, має «білу» репутацію, приносить прибуток і за всіма показниками немає ознак, що він через пару днів звалиться, рішення про видачу гранту з великою ймовірністю буде позитивним.