Зміни до Заяв про проведення державної реєстрації - реформа законодавства триває
Міністерством юстиції України видано Наказ №1327/5 від 06.05.2016 року, який зареєстровано 06 травня 2016 р. за № 681/28811. Цим наказом внесено зміни до форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що діють з початку року (6 січня 2016р.). Наказ набирає чинності через 10 днів з дня його офіційного опублікування.
Так, внесено зміни до Заяви про державну реєстрацію громадського формування, що не має статусу юридичної особи та Заяви про державну реєстрацію змін до відомостей про громадське об'єднання, структурне утворення політичної партії, що не мають статусу юридичної особи, постійно діючий третейський суд, що містяться в Єдиному державному реєстрі, зокрема зміни щодо території дії утворень політичної партії та повного найменування громадського формування. Додано можливість внести зміни не тільки щодо повного, але й скороченого найменування.
Виправлено деякі логічні помилки щодо некоректного використання словосполучень «юридичні особи» та «фізичні особи-підприємці» та інші неточності у всіх заявах.
Назву поля «Зміна місцезнаходження юридичної особи (у разі зазначення його в установчих документах)» викладено в новій редакції: «Зміна місцезнаходження юридичної особи», тому що суб’єкт підприємництва повинен вносити зміни до відомостей не лише у випадку, коли юридична адреса зазначена в статуті (адже за законодавством зазначення місцезнаходження в установчих документах є необов’язковим).
Виправлено неточність у Заяві про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у блоці "Перелік змін до установчих документів, щодо яких проводиться державна реєстрація" на "Перелік змін" адже не всі зміни відомостей про юридичну особу стосуються внесення змін до установчих документів.
Відмітимо новацію, згідно якої внесено новий блок стосовно реєстрації правонаступників юридичної особи у випадку виділу чи приєднання.
А також узгодили з чинними нормами законодавства порядок припинення ФОП. Тепер заява про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця доповнена словами «за її рішенням», а інші підстави, такі як судове рішення і звернення третіх осіб у випадку смерті ФОП, виключені.За аналогією не треба подавати заяву про припинення юридичної особи на підставі судового рішення.
Внесено уточнення, що модельний статут повинен бути затверджений виключно Кабінетом міністрів України.
При припиненні юридичної особи необхідно буде додатково заповнити блок про комісію з припинення (вказати ліквідатора, склад ліквідаційної комісії).
Наказом затверджено також 2 нові форми заяв - про державну реєстрацію припинення відокремленого підрозділу юридичної особи; про державну реєстрацію змін до відомостей про відокремлений підрозділ юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Тим самим відповідні блоки прибрали із загальних Заяв про припинення юридичних осіб та внесення змін до відомостей про них.
Не вирішено Наказом питання стосовно внесення змін до тексту установчих документів, що не стосується зазначених у Заявіпро державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань змін. Наприклад, необхідно змінити текст статуту щодо повноважень того чи іншого органу. Новий статут подається реєстратору, проте в Заяві відсутня графа «інші зміни до установчих документів».
Прийняття на перший погляд технічних змін у сфері державної реєстрації суб’єктів господарювання свідчить про непослідовність реформування законодавства в даній сфері. На швидку руку законодавець прийняв 06.01.2016 року нові форми Заяв відповідно до нового закону про державну реєстрацію, не врахувавши грубі описки і помилки, які в них містяться. І лише після 5 місяців дії попередніх Заяв розроблено відповідні зміни до них. Сподіваємось, що процес реформування законодавства надалі в цій сфері буде більш виваженим і поступовим.