Закон «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині»
Дозволено трансплантацію органів після смерті донора за умови, що він заздалегідь надав відповідне письмове згоду.
Відповідний Закон «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» офіційно опублікований в «Голосі України» від 23 червня 2018 року, вступить в силу на наступний день і вводиться в дію з 1 січня 2019 року.
Дія Закону поширюється на трансплантацію анатомічних матеріалів людині, здійснення діяльності, пов'язаної з трансплантацією, отримання анатомічних матеріалів для виготовлення біоімплантатів, визначення умов застосування ксеноімплантатов.
Законом встановлено порядок взяття гомотрансплатантов у живих донорів. Зокрема, обов'язково узгодження даної процедури з відповідними «етичними комітетами», які пропонується створити при установах, що здійснюють трансплантацію. Волевиявлення особи стосовно прижиттєвого донорства повинно бути завірено. Комітети будуть контролювати діяльність закладу охорони здоров'я на предмет недопущення порушень основних принципів добровільності та бескоритсності при здійсненні трансплантації.
Заборонено комерціалізація в сфері трансплантації та реклами органів і / або іншого анатомічного матеріалу.
Право на здійснення діяльності по трансплантації отримали заклади охорони здоров'я та наукові установи всіх форм власності.
Законом встановлено принципи діяльності Єдиної державної інформаційної системи трансплантації і встановлені правові умови для здійснення «перехресного донорства» при взятті гомотрансплантантов у живих донорів. До 1 жовтня 2018 року Кабмін повинен забезпечити створення і функціонування такої інформаційної системи, її інформатизацію, адміністрування, програмне забезпечення та наповнення відповідною інформацією.
Вводиться перелік здатних до регенерації анатомічних матеріалів, який затвердить МОЗ.
Посилена кримінальна відповідальність за порушення законодавства про трансплантацію з метою запобігання нелегальній трансплантації і торгівлі органами або іншими анатомічними матеріалами.
Удосконалено юридична процедура отримання «чітко вираженої згоди» ( «презумпція незгоди») стосовно посмертного донорства з боку особи (або його законного представника) та порядок його відкликання.
Крім того, забороняється вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації та (або) виготовлення біоімплантатів у померлих:
- відносяться до категорії дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування;
- визнаних в установленому законом порядку недієздатними;
- особистість яких не встановлена (невстановлені особи);
- загиблих в результаті проведення АТО і інших бойових дій під час безпосередньої участі в здійсненні заходів щодо забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ в Донецькій і Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах і в період здійснення зазначених заходів та інших бойових дій .
Нагадаємо, що відповідний закон Президент підписав 19 червня.