Стаття - Порядок одержання акціонером інформації про товариство
Порядок одержання акціонером інформації про товариство
Не багато часу залишилось до кінцевої дати подачі звітності емітентами за минулий рік до НКЦПФР. Так, відповідно до законодавства розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні, а також подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня 2016 року.
Акціонери зможуть ознайомитись з інформацією про діяльність товариства, на основі чого – оцінити якість управління товариством та власний дохід за належними їм акціями. Проте акціонер має право ознайомлюватись не лише із загальнодоступною інформацією про Товариство, але й з документами, що створюються у процесі поточної діяльності.
Таке право закріплене пунктом 4 частини 1 статті 25 Закону України «Про акціонерні товариства» (далі – Закон), згідно якої кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи право на, зокрема, отримання інформації про господарську діяльність акціонерного товариства. Нерідко таке право на практиці не реалізується належним чином, що обґрунтовується наявністю комерційної таємниці на підприємстві, відповідно до якої не може розголошуватись дана інформація. Останнє є зловживанням з боку Товариства.
Розглянемо, з яким документами має право ознайомлюватись акціонер.
Відповідно до ч. 1 ст. 78 Закону акціонерне товариство забезпечує кожному акціонеру доступ до документів, визначених пунктами 1-3, 5-11, 13, 14, 16 і 17 частини першої статті 77 цього Закону.Таким документами є:
- статут товариства, зміни до статуту, засновницький (установчий) договір;
- положення про загальні збори, наглядову раду, виконавчий орган та ревізійну комісію, інші внутрішні положення товариства, що регулюють діяльність органів товариства, та зміни до них;
- положення про кожну філію та кожне представництво товариства;
- принципи (кодекс) корпоративного управління товариства;
- протоколи загальних зборів;
- матеріали, з якими акціонери мають (мали) можливість ознайомитися під час підготовки до загальних зборів;
- протоколи засідань наглядової ради та колегіального виконавчого органу, накази і розпорядження голови колегіального та одноосібного виконавчого органу;
- протоколи засідань ревізійної комісії, рішення ревізора товариства;
- висновки ревізійної комісії (ревізора) та аудитора товариства;
- річну фінансову звітність;
- документи звітності, що подаються відповідним державним органам;
- проспект емісії, свідоцтво про державну реєстрацію випуску акцій та інших цінних паперів товариства;
- особливу інформацію про товариство згідно з вимогами законодавства;
- інші документи, передбачені законодавством, статутом товариства, його внутрішніми положеннями, рішеннями загальних зборів, наглядової ради, виконавчого органу.
Також відповідно до ч. 4 ст. 78 Закону на вимогу акціонера акціонерне товариство надає перелік афілійованих осіб та відомості про належні їм акції товариства.Загальний порядок одержання інформації акціонером встановлений ч. 2 ст. 78 Закону. Проте особливості передачі інформації та копій документів акціонеру можуть бути визначені у внутрішніх положеннях Товариства.Нерідко Товариство не бажає надавати міноритарному власнику інформацію, розголошення якої призведе до негативних наслідків (недобросовісна конкуренція, рейдерство, примусовий викуп акцій в акціонера по завищеній ціні тощо).
Зазначимо, що згідно з частиною 4 статті 7 Закону України «Про інформацію» право на інформацію, створену в процесі діяльності фізичної чи юридичної особи, суб'єкта владних повноважень або за рахунок фізичної чи юридичної особи, Державного бюджету України, місцевого бюджету, охороняється в порядку, визначеному законом.
Крім того, відповідно до частини 2 статті 77 Закону акціонери можуть отримувати додаткову інформацію про діяльність товариства лише за згодою виконавчого органу товариства або у випадках і порядку, передбачених статутом або рішенням загальних зборів акціонерного товариства.
Частинами 1-3 Закону України «Про інформацію» встановлено, що інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.
Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.
Отже, товариство може віднести окрему інформацію до конфіденційної чи комерційної таємниці і встановити обмеження щодо розпорядження нею акціонером.
Відмітимо, що згідно ч. 1 ст. 29 Закону акціонери зобов'язані, серед іншого, не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію про діяльність товариства.
У зв'язку з цим у разі, якщо документи, які вимагає надати учасник господарського товариства, містять конфіденційну інформацію про діяльність товариства, у тому числі комерційну таємницю, товариство, перш ніж передати відповідні документи та (або) їх копії, може вимагати видачі розписки, в якій учасник підтверджує, що попереджений про конфіденційність одержуваної інформації та про обов'язок її зберігати
У законодавстві зарубіжних країн нерідко ставляться вимоги дати письмове обґрунтування, що така інформація не буде використана в корисливих цілях і передана іншим компаніям, третім особам, або ж акціонер повинен володіти акціями протягом певного часу до моменту звернення за інформацією чи мати у власності певний відсоток акцій (наприклад, 25% і більше).
Проте більше зловживань щодо надання інформації акціонеру здійснює саме Товариство. Оскільки законодавством не визначено підстав відмови в наданні інформації, остання може не надаватись через те, що акціонер вже, наприклад, звертався за такою інформацією, чи вона є конфіденційною, чи акціонер не був акціонером в той період, за який він просить надати інформацію.
Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачає такі санкції за порушення надання інформації акціонеру.
- ненадання інвестору в цінні папери (у тому числі акціонеру) на його письмовий запит інформації про діяльність емітента в межах, передбачених законом, або надання йому недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- несвоєчасне надання інформації інвесторам в цінні паперина їх письмовий запит - у розмірі до ста неоподатковуваних мінімумів доходівгромадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від ста доп'ятисот неоподатковуваних мінімумівдоходів громадян;
Можна також звернути увагу на Методичні рекомендації щодо доступу акціонерів та інших заінтересованих осіб до інформації про акціонерне товариство, розроблені Комісією (від 26.01.2005 N 27), в яких визначено рекомендований порядок надання різних видів інформації Товариством.
Таким чином, для уникнення конфлікту інтересів акціонера і Товариства необхідно розробити корпоративні норми, згідно яких буде надаватись інформація акціонерам і будуть визначатись особливості її одержання чи відмови в наданні.
Автор
Ткач Ольга