Стаття: Що очікую осіб які не розкрили інформацію про кінцевих бенефіціарних власників?
25 вересня 2015 року закінчився граничний термін подачі юридичними особами відомостей про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) компаній – реальних власників. Офіційні дані про те, скільки юридичних осіб не подали вищезазначену інформацію, поки відсутні. Раніше Міністерством юстиції України повідомлялось, що станом на початок вересня по Україні відповідні дані все ще не подали близько 215 тис. бізнес-структур. Хоча уряд закликав не відтерміновувати на останній день подачу інформації і спростив порядок повідомлення про кінцевих бенефіціарів, черги в реєстраційних органах залишились. Було прийнято рішення, що низці організацій не потрібно подавати інформацію про кінцевого бенефіціара, наприклад, політичними партіями, творчим спілкам та їх територіальним осередкам, адвокатським об’єднанням тощо. Крім того, спростили заповнення Форми 4 - не довелось заповнювати усі її сторінки. Інформацію можна також було подати поштою.
Що ж тепер очікує тих юридичних осіб, які не подали належну інформацію?
За неподання відомостей передбачено штраф у розмірі від 5,100 тис грн до 8,500 тис грн. Для реалізації процедури притягнення до кримінальної відповідальності за надання недостовірної інформації про кінцевих бенефіціарів повинен пройти час, оскільки необхідно щоб справа потрапила до суду, розглянулась і по ній було винесено вирок. Тому перші статистичні дані про дієвість прийнятих в Україні норм про розкриття власників суб’єктів господарювання з’являться приблизно на початку 2016 року.
Інше питання: яким чином держава відстежуватиме подання неправдивої інформації і як буде здійснювати контроль.
Директор департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції Сергій Бенедисюк заявив на "круглому столі" 9 вересня, що Міністерство юстиції вивчає механізми, які дозволять відстежувати правдивість наданої інформації про кінцевих бенефіціарів, щоб ті, хто подає інформацію, розуміли, що є ризик кримінальної відповідальності. Разом з тим, він заявив що «Мін'юст не є органом, який буде перевіряти інформацію. Перевірка достовірності - це питання до фінмоніторингу».
Слід також нагадати, що в Україні закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів» був прийнятий в жовтні 2014 року, а лише 20 травня 2015 року Парламент Європейського Союзу ухвалив Директиву про запобігання використання фінансової системи для відмивання грошей та фінансування тероризму №849, якою скасовано Директиву 2005р. №60. В той час як в Україні інформація про кінцевих бенефіціарних власників публічно доступна через веб-сторінку Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, доступ до такої інформації у державах-членах ЄС може обмежуватися вимогами он-лайн реєстрації та сплати адміністративного збору. Також, особи, що запитують таку інформацію, повинні будуть довести наявність у них законного інтересу щодо доступу до такої інформації. Тому розкриття інформації про бенефіціарних власників в Україні відповідає сучасному економічному розвитку господарства і допомагає відстежити осіб-злочинців, які можуть приховуватися за корпоративним структурами.
Автор статті:
Залевська Ольга