Зміни в системі правосуддя
На цьому тижні Верховна Рада України ухвалила проект Президента України щодо змін до Конституції України у частині правосуддя.Проект несе в собі багато нововведень, які ще на крок наближають Україну до Європи.Президент і депутати дуже «щиро» радіють і вітають усіх з прийняттям змін до Конституції через соціальні мережі.
Отже, давайте подивимось на ці зміни більш детально, що вони включають і до чого приводять. У розділі IV Конституції України Верховну Раду України позавлено повноважень обирати суддів безстроково. Натомість призначення суддів здійснюється Президентом за поданням нового органу - Вищої ради правосуддя. Призначення суддів буде проходити за конкурсом, крім випадків, визначених законом.
Встановлено вимоги до кандидатів: на посаду судді може бути призначений громадянин України, який досяг 30 років, але не старший 65 років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності не менше 5 років, володіє державною мовою та є компетентним.
Згідно з законом суддя не може бути членом політичної партії, профспілки, мати представницький мандат або ж обіймати інші оплачувані посади, але може займатись науковою, викладацькою чи творчою діяльністю.
Проект передбачає, що суд утворюється не Президентом, а в порядку встановленому законом, проект якого вносить до Верховної Ради України президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя.
Прийшов час «нового» органу - Вищої ради правосуддя, яка утворюється шляхом реорганізації Вищої ради юстиції.
Стаття 131 Конституції передбачає, що Вища рада правосуддя має наступні повноваження:
- Вносить подання про призначення суді на посаду.
- Приймає рішення стосовно порушення суддею чи прокурором вимог щодо несудимості.
- Ухвалює рішення про звільнення судді з посади.
- Надає згоду на затримання судді чи утримання його під вартою.
- Вживає заходів щодо забезпечення незалежності судді.
Це не всі повноваження Ради, але на нашу думку, одні з найбільш вагомих.
Вища рада правосуддя складається з 21 члена, з яких: десятьох членів обирає з’їзд суддів України з числа суддів чи суддів у відставці; двох членів – призначає Президент України; двох членів – обирає Верховна Рада України; двох членів – обирає з’їзд адвокатів України; двох членів – обирає всеукраїнська конференція прокурорів; двох членів – обирає з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ з числа науковців у галузі права. Такий порядок обрання членів Ради забезпечить її політичний нейтралітет.
Строк повноважень обраних чи призначених членів Вищої ради правосуддя становить 4 роки. Що важливо, одна і та сама особа не може обіймати посаду члена Вищої ради правосуддя два строки поспіль. Проте зазначено в проекті, що Вища рада правосуддя буде створена не пізніше аж 30 квітня 2019 року.
Зазачимо, що повноваження суддів, призначених на посаду вперше, до набрання чинності Законом, припиняються із закінченням строку, на який їх було призначено, а ті, що обрані на посаду судді безстроково, продовжують здійснювати свої повноваження.